Now Reading:
Krapinsko-zagorska županija razvija poticajno okruženje za poduzetnike – Projektni tim projekta BAIF proveo vikend u Austriji na nizu sastanaka
Full Article 4 minutes read

Krapinsko-zagorska županija razvija poticajno okruženje za poduzetnike – Projektni tim projekta BAIF proveo vikend u Austriji na nizu sastanaka

Projekt BAIF kojem je nositelj Krapinsko – zagorska županija za cilj ima razviti poticajno okruženje rasta poduzeća s društvenim utjecajem te osmisliti novi financijski mehanizam financiranja takvih poduzetnika s naglaskom na alternativnim izvorima kapitala.

Primjere dobre prakse BAIF-ov projektni tim “potražio” je tijekom proteklog tjedna u Austriji na dvodnevnom studijskom putovanju, u sklopu kojeg je posjetio institucije i fondove koji potiču poduzetnike početnike koji u svom poslovanju naglasak stavljaju na društveni učinak prije ostvarivanja profita. 

-Projekt BAIF kao novi investicijski model koji se razvija uz podršku EASI programa Europske komisije inovativan je pristup za rješavanje problema nedostatka financiranja za poduzetnike početnike koji generiraju društveni učinak u vrlo ranim fazama poslovanja. Model koji predlaže projekt, a temelji se na korištenju sredstava Europskog investicijskog fonda za podupiranje investicija poslovnih anđela i investitora, ocijenjen je od austrijskih partnera kao vrlo inovativan model koji je fleksibilan i održiv, a ponajprije će omogućiti generiranje dobrih poslovnih ideja koje mogu pomoći riješiti sve prisutnije društvene probleme – rekla je zamjenica župana Krapinsko – zagorske županije Jasna Petek

-Jedan od ciljeva ovog studijskog putovanja upravo je bio istražiti definicije društvenih poduzetnika u drugim ekosustavima, promotriti mehanizme kojima se potiče njihovo osnivanje i rast, ali i vidjeti na koji način nacionalna i regionalna razina osiguravaju sredstva za njihov razvoj. Tijekom dvodnevnog posjeta održali smo niz korisnih sastanaka s vodećim institucijama za podršku društvenih poduzetnika u Austriji – dodala je Petek.

Direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko – zagorske županije Helena Matuša osvrnula se na sastanak sa predstavnicima Social Entrepreneurship Network Austria, na kojem se razgovaralo o spomenutoj definiciji društvenih poduzetnika. 

-Primarna motivacija, odnosno primarni fokus društvenih poduzetnika je maksimiziranje društvenog utjecaja a potom ostvarivanje profita, gdje se pritom veći dio ostvarenog profita ponovo investira u poslovanje. Govoreći u brojkama, nepisano pravilo je da se otprilike 50% profita reinvestira, no postotak u konačnici ovisi o veličini poduzeća – rekla je Matuša te dodala da se u Beču BAIF delegacija sastala i sa FFG-om, institucijom u državnom vlasništvu koja financira prvenstveno tehnološki razvoj i inovacije poduzetnika, ali dio svog godišnjeg proračuna ulaže putem bespovratnih sredstava u razvoj društvenih inovacija. Oni pokušavaju financirati projekte s inovacijskim potencijalom, pogotovo one koji uključuju različite dionike u inovacijski proces i to na način da se evaluira inovacijski potencijal, ocjenjuje se postoji li potencijal da se napravi nešto novo, na koga inovacija utječe – mala skupina ili širi krug dionika i kako se tom inovacijom poboljšava zajednica. Trenutno podržavaju preko 100 poduzetnika koji se bave društvenim inovacijama s iznosom bespovratnih sredstava do 75.000 eura po projektu što čini maksimalno 50% ukupnih troškova projekta, dodala je Matuša.

Delegacija BAIF-a je također održala sastanak sa predstavnicima Social Entrepreneurship Venture Capital Fundsa, fondom rizičnog kapitala s raspoloživih 5 milijuna eura za investiranje, koji je operativan posljednje dvije godine. Preko 40% portfolija njihovih investicija čine poduzetnici koji generiraju društveni utjecaj. U partnerstvu s drugim dionicima (IMPACT HUB, SENA) provode evaluaciju poduzetnika na način da potiču jasno mjerenje društvenog učinka. Trenutno prate 7 aktivnih investicija s nove 4 koje se očekuju u narednom periodu. 

Impact Hub Vienna dio je mreže poduzetničkih prostora diljem Europe koji razvoja podršku startupovima kroz razne poduzetničke programe sponzorirane od strane institucionalnih investitora. Na godišnjoj razini u programe uključuju 10-20 poduzetnika početnika kroz svoj stručni centar za inkubaciju i akceleraciju. Trenutno imaju u ponudi 12 aktivnih programa. 

-Što možemo zaključiti? Usporedbom dostupnih programa za poduzetnike početnike u Austriji može se zaključiti da je najveća koncentracija aktivnosti razvoja društvenih poduzetnika uglavnom u Beču, što je očekivano obzirom na jačinu poduzetničke zajednice. Svi dionici iskazali su podršku decentralizaciji procesa i započeli su vlastite aktivnosti kako bi razne dijelove Austrije uključili u programe. Svjesnost poduzetnika i investitorske zajednice o poduzećima koja generiraju društveni učinak još je uvijek relativno nerazvijena, no uspješni poduzetnici pokazatelj su da ovaj način promišljanja o poduzetništvu generira dobrobiti za cijelo društvo te je time zanimljiviji i investitorima i sve je češći odabir mladih poduzetnika. Poduzetnici pokazuju da generiranje pozitivnog učinka i generiranje profita koji garantira povrat investicije postaje nužnost i temelj je održivog poslovanja – rekla je Petek.

U delegaciji BAIF-a bile su i Tihana Husak (Krapinsko – zagorska županija), Renata Brkić i Paula Pustišek (Feelsgood Capital Partners) te Romana Kerep (Poduzetnički centar Krapinsko – zagorske županije.

sjever.hr/kzz.hr
27.03.2022.

Input your search keywords and press Enter.