Now Reading:
Vatrogasnoj zajednici Krapinsko – zagorske županije iz županijskog proračuna dodijeljeno više od 150 tisuća eura
Full Article 5 minutes read

Vatrogasnoj zajednici Krapinsko – zagorske županije iz županijskog proračuna dodijeljeno više od 150 tisuća eura

U prostoru Vatrogasne zajednice Krapinsko – zagorske županije u Krapini je u srijedu održano potpisivanje ugovora vrijednog 152.630 eura, o izravnoj dodjeli sredstava KZŽ za financiranje djelatnosti vatrogasne zajednice u 2023. godini.

Vatrogasna zajednica KZŽ kao čelna organizacija vatrogastva u županiji djeluje kroz dvije javne vatrogasne postrojbe, a koje pak djeluju na području 32 jedinice lokalne samouprave.

– Kao krovna organizacija skrbimo o organiziranosti, opremljenosti, osposobljenosti i intervencijskoj spremnosti svih naših vatrogasnih postrojbi. Mi smo tu da pomognemo i držimo jedan visok standard koji imamo u zaštiti od požara, a na tome zahvaljujem županu Kolaru što nas prati s financijskim sredstvima – rekao je predsjednik VZ-a KZŽ Stjepan Skuliber dodavši kako će dodijeljena sredstva iskoristiti za realizaciju mnogih programa sufinanciranja i radnog osposobljavanja.

– Prošle smo godine osposobili 45 vozača za C kategoriju jer je to dobrovoljnim vatrogascima dodatan trošak, a na taj način smo ih potaknuli te ćemo s time nastaviti i dalje. Isto tako, našu zajednicu karakterizira kontinuirani rad s mladeži pa smo tako prošle godine uložili skoro 200 tisuća kuna u uređenje kampa vatrogasne mladeži u Fažani. Postavili smo novi kontejner, koji je zamijenio došadašnji bungalov i dotrajali šator, te sada imamo smještaj za 20-ak mladih vatrogasaca kroz sezonu. Tako smo našim najmlađima omogućili jedan više standard, budući da sam kontejner ima i klimu te sanitarni čvor – pojasnio je Skuliber te istaknuo kako su tijekom prošle godine u tom kampu boravila čak 152 pripadnika vatrogasne mladeži.

Zapovjednik Vatrogasne zajednice KZŽ, Marijan Lovrenčić istaknuo je kako je protekla godina za zagorske vatrogasce bila izuzetno specifična te je odrađeno ukupno 927 intervencija, što je gotovo duplo više nego prethodne 2021. godine.

– U proljetnom smo periodu imali jako velik broj požara na otvorenom prostoru dok je pak zabilježeno 138 požara na objektima, što je također velik broj te velika materijalna šteta koju su oni ostavili iza sebe. Najveći broj intervencija imali smo u ožujku kada ih je bilo više od 300, a radilo se uglavnom o požarima otvorenog prostora. Proteklih godina nisu nas štedjela ni olujna nevremena praćena tučom kada su vatrogasci u jako puno slučajeva intervenirali kod rušenja stabala i oštećenja objekata. Nažalost, veliko nevrijeme je pogodilo i okolicu Čazme gdje su također sudjelovali i naši vatrogasci – objasnio je zapovjednik Lovrenčić te izdvojio dvije specifične intervencije.

– Na području naše županije imali smo i nezgodne intervencije kao što je bilo istjecanje opasnog plina u Tuheljskim Toplicama, a za sam kraj godine imali smo veliku intervenciju koja je bila dugotrajna i prije svega zahtjevna, a riječ je o požaru stare tvornice obuće u Oroslavju. Nakon svake takve specifične intervencije vrši se analiza naših postupaka i taktike, kao i svega onoga što je moguće napraviti u takvim i sličnim slučajevima. Tako smo odmah nakon tog požara krenuli u nabavku Geigerovih brojača za profesionalne vatrogasne postrojbe. Sličan je slučaj i s intervencijom istjecanja klora u klornoj stanici u Tuheljskim Toplicama. I slijedom te analize, a u suradnji s Županijom nabavljena su dva analizatora za detekciju plinova. Tako da iz svake intervencije nastojimo izvući neku poduku – izjavio je Lovrenčić te na kraju poručio kako su unatoč velikom broju intervencija zadovoljni prethodnom godinom jer ni jedan pripadnik Vatrogasne zajednice nije ozlijeđen u bilo kojem tijeku operativne aktivnosti.

Potpisivanje ugovora i dodjelu sredstava krapinsko – zagorski župan Željko Kolar iskoristio je prvenstveno da zahvali svim obiteljima vatrogasaca KZŽ na svemu što su učinili prošle i proteklih godina u zaštiti života, imovine i ljudi na području KZŽ i šire.

Vatrogastvo je način života na području KZŽ i specifičnost vatrogastva je da kad prođemo kroz bilo koje naše selo, zaseok, grad ili općinu, teško je moguće naći i jednu kuću da kroz povijest vatrogasnog društva nitko od članova obitelji nije bio član vatrogasnog društva. To nema nijedna druga udruga ni organizacija, a to je zapravo i preduvjet ovakve dugovječnosti i angažiranosti ljudi u jednoj takvoj dobrovoljnoj organizaciji – naglasio je župan Kolar.

Dodao je i kako posebno treba ulagati u vatrogasnu mladež koja garantira kontinuitet vatrogastva na području KZŽ te da ga stoga veseli činjenica što je uređen kamp vatrogasne mladeži te stvoreni povoljni uvjeti za odlazak zagorske vatrogasne mladeži na dislokaciju.

Budući da Vatrogasna zajednica sudjeluje u projektu prekogranične suradnje sa Slovenijom, takozvanom CRO-SI-SAFE projektu, najavio je župan i dodatno opremanje vatrogasaca, jer kako je naglasio, svaku novu aktivnost koju Vatrogasna zajednica uvodi, Županija poprati s dodatnim sredstvima.

– Prvim rebalansom proračuna osigurat ćemo dodatnih 10 posto na ovih 152 tisuće eura, jer smo dogovorili neke nove stvari koje treba kupiti za profesionalne vatrogasne postrojbe, bez obzira što KZŽ nije njihov osnivač. Naime, u proteklom smo razdoblju kompletno opremili naše vatrogasce s novim odijelima, kacigama, čizmama i novim rukavicama, a sada je vrijeme i za Geigerov brojač i za detektor plinova kao i posebno obučavanje naših ljudi za to – izjavio je župan Kolar najavljujući kako je pred njima razdoblje intenzivnih investicija.

– U stalnom sam kontaktu s vatrogasnim zapovjednikom Republike Hrvatske, Slavkom Tucakovićem i ono što očekujem je realizacija vatrogasnog vježbališta na prostoru bivše vojarne u Stubičkoj Slatini. Dolazi nam nova financijska omotnica i nema ni jednog jedinog opravdanog razloga da u tom razdoblju ne riješimo Slatinu. Tako da vjerujem da ćemo u 2023. godini ishoditi svu potrebnu dokumentaciju i da ćemo 2024. godine krenuti u ozbiljnu izgradnju – zaključio je krapinsko – zagorski župan.

jmiklauzic/www.sjever.hr
18.01.2023.

Input your search keywords and press Enter.