NAJAVA: Renesansni festival vratit će vas u srednjovjekovno vrijeme

renesansni festival

Renesansni festival, najveći povijesni festival u Hrvatskoj, i ove će godine posjetiteljima ponuditi bogat program u četiri dana trajanja.

Mušketiri i haramije, vitezovi, stari obrtnici, kmetovi, gutači vatre, krčmari, vilenjaci, dvorske lude i ostala svita stižu na najveću manifestaciju na ovim prostorima i šire, a šlag na tortu je spektakularan noćni napad na grad.

Cijeli prostor renesansnih bedema pretvorit će se u srednjovjekovno naselje, prepuno šatora, kula, opsadnih sprava, logora i kostimiranih stanovnika.

Glavna tema ovogodišnjeg Renesansnog festivala je Tortura.

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koji će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma krigle je 25 kn.

ČETVRTAK (22. kolovoza)

19,00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)

             (samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)

  • tortura – interaktivan prikaz korištenja sprava za mučenje
  • postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
  • viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
  • koprivnički mušketiri– vatreni show
  • drveni labirint
  • renesansna modna revija
  • dječje renesansne igre i plesovi
  • svađe kmetova i gubavaca
  • dolazak trgovca – košaraša

SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (23. kolovoza) od 15,00 sati

SUBOTA i NEDJELJA (24. – 25. kolovoza) od 10,00 do noćnih sati:

Glavna tema: Tortura

– interaktivan prikaz korištenja sprava za mučenje

– najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
– bogata ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, šaran)

Podravkina kraljevska jela i jela od kopriva, pivo Pan, vino i medovina
– srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive

– drveni labirint
– život u srednjovjekovnim viteškim logorima
– izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
– viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
– gađanje opsadnim spravama
– nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, muzičari
– srednjovjekovni ragbi
– srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, …
– srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi

– srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
– srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke,

Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, Rumunjske, Ukrajine, Portugala, Izraela, BiH i Hrvatske
– život u selu „gubavaca“
– kmetske igre

– dječje renesansno kraljevstvo – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

– mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama

23.kolovoza – PETAK

KRALJEVSKA POZORNICA

15,00 –  kuhanje piva od koprive

15,30 –  dolazak trgovca – košaraša i svađe kmetova

16,00 –  okupljanje gubavaca

16,15 –  renesansni ples DND Koprivnica

16,30 –  Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

17,00 –  Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

17,15 –  Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav

18,30 –  renesansna modna revija

18,45 –  Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

19,15 –  nastup dvorske lude

19,45 –  Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav

VITEŠKA POZORNICA

19,00 –  konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,30 –  viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)

20,00 –  viteška skupina Markus M (Češka)

20,30 –  koncert Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav

21,00 –  OrijentArt – orijentalni ples

21,30 –  vatreni show Koprivničkih mušketira

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

18,00 – Renesansni ražanj

24.kolovoza – SUBOTA

Besplatan PAN vlak – polazak iz ZG u jutarnjim satima, a povratak u večernjim

Dani otvorenih vrata Carlsberg pivovare

ZRINSKI TRG

10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg

11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg

11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, fotografiranje s građanima i posjetiteljima

11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

12,30 – 18,00 – Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara

– Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

KRALJEVSKA POZORNICA

12,00 – dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje slobodnog  kraljevskog grada građanima Koprivnice

  • predstavljanje viteških skupina
  • proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
  • darivanje Kralja
  • predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
  • odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva

13,00 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

13,20 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

13,50 – Lutkarska predstava Princ Žarislav od Kopriva ( DND Koprivnica i LD Tintilinić Ogulin)

14,15 – Renesansni ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

14,20 – plesna skupina Kontea

14,50 – Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav

15,20 – Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

15,50 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive

16,15 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

17,10 – Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav

17,30 – dostavljanje hrane „gubavcima“

17,40 – nastup dvorske lude

18,00 – Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav

18,30 – proglašenje Kraljevskog kuhara

19,15 – osuda coprnice Copranitze

19,30 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

20,00 – OrijentArt – orijentalni ples

VITEŠKA  POZORNICA

13,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

13,30 – Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

14,00 – glazbeni nastup Bohemian Bards (Češka)

14,30 – lov na veprića

14,45 – Nova compania Vis Ferri (Italija)

15,15 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie  Bractwo Rycerskie (Poljska);

15,45 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

16,15 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

17,00 – viteška skupina Markus M (Češka)

17,30 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,45 – Sons da Suevia (Portugal) – koncert

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
  • koncert Bohemian Bards (Češka)
  • Gutači vatre – Markus M (Češka)

25.kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10,00 – početak manifestacije

10,00 – 12,00 kreativne, likovne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu, kmetske igre

KRALJEVSKA POZORNICA  

12,00 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

12,30 – Renesansni ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

13,00 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

13,30 – Lutkarska predstava Princ Žarislav od Kopriva ( DND Koprivnica i LD Tintilinić Ogulin)

14,00 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

14,30 – Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

15,00 – renesansni plesovi grofovija Konjski

15,30 – koncert Sons da Suevia (Portugal)

16,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

16,30 – Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

17,00 – nastup dvorske lude

17,30 – viteška skupina Markus M (Češka)

18,00 – glazbeni nastup Bohemian Bards (Češka)

18,30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara

19,00 – dostavljanje večere „gubavcima“

19,15 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

20,15 – osuda coprnice Copranitze

20,30 – Corvus Koprivnica – srednjovjekovni sastav

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

11,00 – Ukrašavanje renesansnog stola

  • Mali renesansni kuhari

14,00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

VITEŠKA POZORNICA

10,00 – Robin dječji streličarski turnir

11,00 – streličarski turnir Robin- finale srednjovjekovnog kupa Hrvatske

13,00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

13,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

14,00 – počasna paljba Koprivničkih mušketira i haramija

14,15 – Nova compania Vis Ferri (Italija)

14,45 – lov na veprića

15,00 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

15,30 – glazbeni nastup Bohemian Bards (Češka)

16,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

17,00 – Spirtual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

17,30 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,00 – skupina Markus M (Češka)

19,30 – koncert Sons da Suevia (Portugal)

20,15 – koncert Bohemian Bards (Češka)

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • OrijentArt – orijentalni ples
  • vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:

Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)

Corvi Belli ( Sv. Ivan Zelina)

Red vitezova Ružice grada (Orahovica)

Kliški uskoci (Klis)

Vitezovi Vranski (Pakoštane)

Šibenska gradska straža (Šibenik)

Ordo Sancti Viti (Rijeka)

Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)

Družba vitezova zlatnog kaleža (Donja Stubica)

Streličarski klub „Primitivni luk i strijela“ (Koprivnica)

Trakošćanski streličari (Koprivnica)

Streličarski klub Koprivnica

Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)

Corvus (Koprivnica)

Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:

Manufaktura mojster Janez (Slovenija)

Marjan Petač (Slovenija)

Nova compania Vis Ferri  (Italija)

Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)

Markus M (Češka)

Društvo Baron (Slovenija)

Hector (Slovačka)

Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

Maistri Marpurgi  (Slovenija)

Fabri Armorum (Češka)

Varuhi kladiva (Slovenija)

Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)

Order of the Star (Mađarska)

Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)

Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

Amici Historiae (Austrija)

Srednjeveška skupina Celjani (Slovenija)

Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)

Viridi Hedera (Slovenija)

Spiritual Seasons (Ukrajina)

Sons da Suevia (Portugal)

Bohemian Bards (Češka)

Stadtwache Ingolstadt ev (Njemačka)

Circle of friends of Balatoni museum of Keszthely (Mađarska)

Lions of Jerusalem (Izrael)

www.sjever.hr/koprivnica.hr 17.08.2019.

Input your search keywords and press Enter.