U dva mjeseca 52 ozlijeđenih, većinom djece, liječnici i policija upozoravaju na teške posljedice i potrebu za edukacijom.
U posljednja dva mjeseca na području Splitsko-dalmatinske županije zabilježeno je 52 ozljeda povezanih s padovima s romobila, od čega čak 30 među djecom. Najteži slučaj dogodio se na Braču, gdje je 16-godišnjak teško stradao i bori se za život u splitskoj bolnici nakon pada s romobila. Vozio je s još jednim maloljetnikom kad su na usporniku kolnika izgubili kontrolu i pali. Mladić je zadobio ozljede glave opasne po život prenosi dnevnik.hr
Liječnici upozoravaju na sve češće teške ozljede glave među djecom, često bez zaštitne kacige. Prosječna dob ozlijeđenih pacijenata je 14 godina što je ispod zakonski dopuštene dobne granice. U 9 od 13 slučajeva hospitaliziranih na neurokirurgiji radilo se o krvarenju u mozgu, koje može ostaviti trajne posljedice poput problema s pamćenjem i koncentracijom. Ravnatelj Zavoda za neurokirurgiju dr. Vlatko Ledenko ističe da se radi o novoj skupini pacijenata koja ranije nije postojala. Djeci se često kupuju romobili bez ikakve prethodne edukacije. Apelira na roditelje da s djecom prođu osnovna pravila vožnje, važnost nošenja kacige te da ne koriste slušalice tijekom vožnje.
Prema policijskim podacima, samo u prvoj polovici ove godine u prometnim nesrećama na području PU splitsko-dalmatinske teže je ozlijeđeno 14, a lakše 15 osoba na romobilima. U istom razdoblju sankcionirano je čak 330 vozača. Policija podsjeća da je minimalna dob za vožnju romobila 14 godina, a obavezna je kaciga, reflektirajući prsluk i svjetla. Na romobilu smije biti samo jedna osoba, a zabranjeno je korištenje slušalica, skidanje obje ruke s upravljača i vuča drugih vozila ili predmeta.
Vožnja romobila, osobito kod djece, nosi ozbiljne rizike. Liječnici i policija pozivaju na odgovornost, edukaciju i zajedničko djelovanje roditelja, škola, institucija i medija kako bi se spriječile nove tragedije.
Foto: arhiva