Now Reading:
Policija upozorava ne sve češće prijevare na internetu, opasnost vreba na svakom koraku – zaštitite se!
Full Article 2 minutes read

Policija upozorava ne sve češće prijevare na internetu, opasnost vreba na svakom koraku – zaštitite se!

Policijska uprava koprivničko-križevačka u prva dva mjeseca ove godine bilježi više kaznenih djela različitih modaliteta prijevara ( trgovanje kriptovalutama, romantične prijevare, kupovina online i sl.) u kojima su građani oštećeni za velike novčane iznose. ( U 2022. godini zabilježeno je 35 takvih kaznenih djela).

Na pojavu ove vrste kaznenih djela svakako utječe i činjenica da se građani sve više služe internetom prilikom obavljanja svakodnevnih poslova.

Nadalje, putem interneta nude se i različite mogućnosti investicijskih ulaganja. Svakako smo sve više i češće na internetu, obavljamo svakodnevne poslove, plaćamo račune, kupujemo različitu robu i time se povećava rizik da ćete u skoroj budućnosti ili već jeste, doći u dodir i s prevarantima koji na ovaj ili sličan način pokušavaju steći nezakonitu materijalnu korist.

Kako bi se mogli zaštititi, potrebno je informirati se, radi čega vam donosimo najčešće oblike prijevara na internetu:

Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.

Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.

Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.

CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.

Krađa identiteta pozivom: telefonska prijevara u kojoj vas prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.

Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Najučinkovitija zaštita od ove vrste prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svatko od nas na internetu.

Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima.

Foto: arhiva

sjever.hr/koprivnicko-krizevacka-policija.gov.hr
09.03.2023.

Input your search keywords and press Enter.