Now Reading:
Načelnik Općine Dubravica Marin Štritof: Revitalizacijom kumrovečke pruge zadržali bismo mlade obitelji u našoj općini koja je samo 15 minuta udaljena od grada
Full Article 3 minutes read

Načelnik Općine Dubravica Marin Štritof: Revitalizacijom kumrovečke pruge zadržali bismo mlade obitelji u našoj općini koja je samo 15 minuta udaljena od grada

Kako je Hrvatska ušla u schengenski prostor koji je bio jedan od glavnih uvjeta za revitalizaciju kumrovečke pruge koja se proteže od Savskog Marofa, preko Kumrovca do Slovenije, ne postoji više ni jedna prepreka za njezinu obnovu. Ova pruga nekada je služila za prijevoz putnika i robe koja je, kako za zagorski, tako i za sjeverozapadni kraj Zagrebačke županije, bila od iznimnog značaja. Jedna od općina u Zagrebačkoj županiji koja se nalazi uz ovu prugu je i Općina Dubravica, a njezin načelnik, Marin Štritof, osvrnuo se na temu revitalizacije kumrovečke pruge i što bi ona značila za ovaj kraj.

-Drago mi je što se opet aktualizirala tema kumrovečke pruge koja nije u funkciji već više od 20 godina. Na više sastanaka u ministarstvima govoreno nam je kako je za obnovu pruge prepreka Schengen i siguran sam da s ulaskom Hrvatske u schengenski prostor ta prepreka više ne postoji – rekao je načelnik.

Obnova pruge nije moguća bez građevinskih dozvola, a kako se proteže i kroz Republiku Sloveniju trebale bi se ishoditi dozvole i s jedne i s druge strane granice. I hrvatska i slovenska strana zainteresirane su za obnovu, pa načelnik Štritof smatra kako je sada pravo vrijeme da se krene u izradu projektne dokumentacije.

Ujedno je načelnik istaknuo kako se već nekoliko puta od 2017. godine, od kada je on načelnik, krenulo s inicijativom obnove, ali se ništa značajno nije napravilo.

-Kao čelnici općina kroz koje pruga prolazi, dogurali smo do odluke Vlade kojom se zadužuje Ministarstvo prometa da se krene s pripremom projekta. Kao što znamo, do danas se ništa značajno nije pomaknulo. Kako schengen više nije prepreka, trebalo bi se intenzivno krenuti s ovim projektom – dodaje načelnik.

Iako je Općina Dubravica blizu našeg glavnog grada, u ovoj općini je, prema zadnjem popisu stanovništva, došlo do smanjenja broja stanovništva. Jedan od razloga je i loša prometna povezanost, iako se u zadnje vrijeme autobusni prijevoz nešto poboljšao, ali obnova pruge bila bi puno značajnija za ovaj kraj, a kako načelnik tvrdi, ne samo za stanovništvo nego i za gospodarstvo.

U drugim općinama Zagrebačke županije koje se nalaze uz prugu može se vidjeti da se bilježi manji odlazak stanovništva ili se bilježi ostanak mladih obitelji.

-Ljudi su shvatili kako ne treba bježati u uži centar grada, jer smo mi od Zagreba udaljeni samo 15 minuta. Da imamo riješen javni prijevoz na bolji način, ne bi bilo potrebe niti za velike gužve prema gradu koje se događaju u automobilskom prometu i ne bi se ljudi toliko iseljavali – kazao je Štritof.

Ova pruga, takozvana kumrovečka pruga, vrlo je bitna za cijeli ovaj kraj kroz koji, kada se zbroji sa Zagorjem, od Brdovca do Zagorskih Sela, gravitira oko pedeset tisuća stanovnika, tako da se čelni ljudi jedinica lokalnih samouprava koje se nalaze uz ovu prugu, zalažu da se ovaj projekt što prije realizira.

msopek/sjever.hr 11.01.2022.

Input your search keywords and press Enter.