Now Reading:
Varaždinska županija odlučno i snažnim porukama protiv nasilja nad ženama: „Ne zatvarati oči, o tome treba otvoreno i stalno govoriti!”
Full Article 5 minutes read

Varaždinska županija odlučno i snažnim porukama protiv nasilja nad ženama: „Ne zatvarati oči, o tome treba otvoreno i stalno govoriti!”

-Varaždinska županija je otvorena za dijalog i radit će maksimalno i dalje na tome da senzibilizira javnost i zajedno s ostalim sudionicima pošalje poruku da žrtve nasilja nisu same te da im pruži mogućnosti zbrinjavanja – poručila je u petak zamjenica župana Silvija Zagorec s okruglog stola pod nazivom „…u svoje ime i u ime svih hrabrih žena…”

Okrugli je stol povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama organizirala Koordinacija za ljudska prava Varaždinske županije, u suradnji sa Županijskim timom za sprečavanje i borbu protiv nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, a pod pokroviteljstvom Županije.

O nasilju nad ženama treba govoriti što više i što češće jer ono ne prestaje, unatoč brojnim kampanjama, apelima, sve većem sudjelovanju javnosti…

Pomoćnik voditeljice službe kriminalističke policije PU varaždinske Boris Divjak kazao je kako je u prvih deset mjeseci ove godine zabilježen porast i u domeni prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, kao i porast kaznenih djela nasilja u obitelji.

Kako je rekao Divjak, povećanje broja prekršaja možda upućuje na to da se žrtve ipak više odlučuju na prijavu.
-Kad govorimo o počiniteljima, definitivno je omjer na strani muškaraca kad govorimo o počiniteljima, a kad govorimo o žrtvama, žena je triput više nego muškaraca – kazao je Divjak.

Irena Mađaric, ravnateljica varaždinskog Doma za žrtve obiteljskog nasilja Sv. Nikola kazala je kako su ovogodišnje brojke strašne. Prošle godine su tijekom cijele godine smjestili 46 korisnika, a na današnji dan ove godine već su na brojci od 90 korisnika.

-Trenutno se u Sigurnoj kući nalazi 10 korisnika, četiri žene i šestero djece – dodala je Mađarić.

Ono što je važno kada žrtve dođu u Sigurnu kuću je da dođu k sebi, da saberu misli, da shvate da su na sigurnom, a zatim se kreće u rješavanje svih ostalih pitanja.

-Nažalost, svaka žrtva dođe u lošem psihičkom stanju, ali kroz određeno vrijeme one mirnije i spavaju i mogu krenuti u rješavanje svih ostalih problema kao što su zdravstveno, zaposlenje, dječji doplatci, stambeno pitanje – rekla je Mađarić.

Ono što također zabrinjava i što je doista poražavajuće jest činjenica da se oko polovice žrtava vraća nasilniku jer, nažalost, nemaju drugog rješenja.

Da statistika nikako nije dobra, potvrdio je i Siniša Česi iz varaždinskog Centra za socijalnu skrb, naglasivši kako je zabilježen jako velik porast teških kaznenih djela na štetu žena.
-Ove godine već imamo evidentirano 150 kaznenih djela u Varaždinskoj županiji, što je duplo više nego prošle godine. Radi se uglavnom o težim i brutalnijim kaznenim djelima. Svakako je ova korona ostavila svoj trag, a i živimo u teškim vremenima s obzirom na sve što se oko nas događa, od rata do prijetnji. To su razlozi zbog kojih ljudi “pucaju” tako da nam je mentalno zdravlje problem i kod onih koji su mentalno jaki, dok kod onih koji su možda skloniji alkoholu i devijantnom ponašanju, oni su skloniji i nasilničkom ponašanju u obitelji – istaknuo je Česi.
Takve osobe, dodao je, mogu potražiti pomoć u Udruzi za podršku žrtvama koja bilježi velik porast broja ljudi koji se svakodnevno javljaju radi pomoći i savjetovanja te istaknuo da „nitko u ovoj županiji nije nezbrinut”.

Kako bi što više ljudi, posebice mlađe generacije, senzibilizirali za ovaj veliki problem u našem društvu, u kampanje za borbu protiv nasilja uključuju se i poznate osobe, a među njima je poznati hrvatski reper Marin Ivanović – Stoka koji je sudjelovao na današnjem okruglom stolu u Varaždinskoj županiji. varaždinskoj Županijskoj palači.

-Trebalo bi više komunicirati i poboljšati prevenciju. Smatrao da bi bilo dobro uključiti se u kampanju Stop nasilju nad ženama i o tome govoriti iz moje perspektive jednog macho muškarca. Možda mogu utjecati na klince, na neke nove generacije – rekao je Marin te dodao:
-Moja je poruka da treba biti nježan i pažljiv prema curama, kakav sam ja uvijek bio, što je u mene usađeno. O nasilju bi se trebalo komunicirati ne samo ovog jednog dana, već bi to trebala biti svakodnevna tematika, da ljudi shvate koliko je to važno!

Zamjenica župana Silvija Zagorec pridružila se brojnim sudionicima okruglog stola naglasivši kako bi joj bilo drago da nema potrebe za organiziranje ovakvih događanja s takvom tematikom, da nasilja nad ženama uopće nema.
-Nažalost, svi smo svjesni da je to nasilje određena konstanta u našem društvu. Radi se o jednom cjelovitom i složenom problemu i jednoj kompleksnoj situaciji koja zahtijeva angažman apsolutno svih aktera...Želimo poslati snažnu poruku o nultoj toleranciji prema nasilju. Nažalost, podaci iz Policijske uprave varaždinske govore o porastu broja nasilja nad ženama, a ono što posebno zabrinjava je da se radi o kaznenoj domeni – kazala je Zagorec.

Upozorila je i na činjenicu da je zabilježen i porast maloljetničkog nasilja.
-Maloljetnici su često žrtve nasilja, no ono što posebno zabrinjava je podatak da i maloljetnici vrše nasilje. Stoga mi je drago da se danas održava ovakav stručni skup jer ne smijemo zatvarati oči i trebamo otvoreno progovoriti o toj temi – poručila je županova zamjenica.

Nakon Okruglog stola održat će se Stručni skup pod nazivom „Međuresorna suradnja u prevenciji i suzbijanju nasilja” na kojem će biti prikazan rad multidisciplinarnih operativnih timova iz Međimurja, projekt ,,Kompa” i ,,Školskim zvonom protiv nasilja” udruge ,,Uz vas”.
Gosti iz Slovenije, iz Policijske uprave Murska Sobota i Centra za socialno delo Pomurje, prikazat će rad ,,Medinstitucionalne skupine za preprečevanje nasilja Pomurje”. Rad ovog tima je u konkurenciji za nagradu Europske socijalne mreže (European Social Services Awards 2022.).

a.kučić/sjever.hr
25.11.2022.

Input your search keywords and press Enter.