Now Reading:
Jedno od najstarijih županijskih vatrogasnih društava, DVD Bedekovčina proslavilo 110 godina humanog rada – Tucaković im poručio: Vi ste krema hrvatskog vatrogastva!
Full Article 5 minutes read

Jedno od najstarijih županijskih vatrogasnih društava, DVD Bedekovčina proslavilo 110 godina humanog rada – Tucaković im poručio: Vi ste krema hrvatskog vatrogastva!

Svečanim mimohodom, blagoslovom tri vatrogasna vozila i svečanom sjednicom, Dobrovoljno vatrogasno društvo Bedekovčina u subotu je proslavilo 110. obljetnicu uspješnog rada i djelovanja. Da je riječ o velikom jubileju potvrđuje i činjenica da je svečanost svojim dolaskom uveličao i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković koji je bedekovčanskim vatrogascima poručio da su krema hrvatskog vatrogastva.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Bedekovčina Željko Odak koji je istaknuo kako je ova velika obljetnica prilika da se prisjete svih ugašenih požara, spašene imovine, pruženih pomoći, ublažavanja ljudskih stradavanja, dobrovoljnih vatrogasaca i svih ljudi i događaja koji su obilježili napredak DVD-a Bedekovčina.

Puno jedno stoljeće je ovdje otvoren prozor u svijet dobrovoljnosti u pomoći bližnjem, aktivnog postojanja i nadasve uspješnog djelovanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Bedekovčina na načelima dobrovoljne aktivnosti i samoorganiziranosti građana na ostvarivanju humanih ideja, te međusobne pomoći u borbi protiv požarnih i drugih elemenata opasnosti – rekao je Odak.

I načelnik Bedekovčine Darko Ban čestitao je bedekovčanskim vatrogascima ovu veliku obljetnicu poručivši kako je 110 godina brzo prošlo.

-U ovih zadnjih 10 godina mogu se pohvaliti da sam i ja sudjelovao u dovođenju DVD-a Bedekovčina do ove zavidne razine i zavidnih mogućnosti spašavanja od požara, poplava, elementarnih nepogoda, utapanja. Ovo društvo je svaki puta izašlo na intervenciju i zato vam čestitam i želim puno uspjeha u budućnosti, da tako nastavite – rekao je Ban najavivši kako će Općina i dalje ulagati sredstva u sve ono što je dobro i korisno.

Stjepan Skuliber, predsjednik Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije potvrdio je kako je DVD Bedekovčina među najstarijim vatrogasnim društvima u županiji.

-Doći ovdje na obljetnicu i izdvojiti nešto iz djelovanja i rada tog društva bilo bi teško. Ono što sam najviše zapazio bilo je da ste imali cilj i u tome uspjeli. To je ono što treba podcrtati i pohvaliti. U vatrogastvu, cilj je uvijek pomoći drugima i to je ona humana crta koja prati nas vatrogasce koji su već odavno prerasli samo gašenje požara – rekao je Skuliber poručivši kako su krapinsko-zagorski vatrogasci, pa tako i oni iz Bedekovčine u nizu elementarnih nepogoda koje su nas pogodile ove godine ponovno dali svoj obol.

Krapinski gradonačelnik Zoran Gregurović, inače i sam član Dobrovoljnog vatrogasnog društva Krapina, najstarijeg dobrovoljnog vatrogasnog društva u županiji kazao je kako su uvijek sretni kada vide da netko dobro radi i napreduje.

-Sigurno da je cijela ekipa ovdje postavila jedan dobar temelj na kojem svi možemo biti zavidni i zato se malo više truditi u našim društvima. Tek kad ljudi osjete što znači naći se u potrebi vide koliko znače vatrogasci jer svi mi na intervenciju ne idemo zbog plaće, nego da nekome pomognemo – rekao je Gregurović.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, kao mještanin Bedekovčine s ponosom je naglasio kako je Općina diljem županije, Hrvatske, ali i šire poznata po vrijednim i marljivim ljudima te izvrsnim rezultatima na koje moraju biti ponosni.

-Svi vi vatrogasci svojim plemenitim i nesebičnim radom doprinosite očuvanju vatrogastva u našem društvu i ulažete svoje vrijeme, živote i energiju kako bi štitili tuđu imovinu i vrijednosti koje svi stvaramo. Ovo je prilika da se prisjetimo svih koji su u ovih 110 godina vrijedno prenosili ime vatrogastva – rekao je Tušek.

Istaknuo je i kako je hrvatska Vlada ovom plemenitom pozivu dala veliku čast u trenutku kada je odlučila oformiti središnji državni ured te u proračunu izdvojiti znatna sredstva za poboljšanje uvjeta za rad profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasnih društava.

Kako bi zahvalio svima koji su u 110 godina sudjelovali u radu DVD-a Bedekovčina, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar predsjedniku Društva predao je posebnu zahvalnicu.

-Koliko je bitno i s kolikom zainteresiranošću se prati rad DVD-a Bedekovčina i kako se analiziraju njegovi rezultati, posebno rad s mladima govori i podatak da je ovdje danas osobno prisutan glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković – rekao je Kolar te naglasio kako vatrogastvo odavno nije samo gašenje vatre.

Vatrogasci su, kaže, ona snaga na koju se kao župan prvu može osloniti, bez obzira na to o kojem je izazovu riječ.

-Prilika je ovo da se sjetimo svih onih koji su u 110 godina dali svoj doprinos DVD-u Bedekovčina jer ovakvu tradiciju kao što ima DVD nema nijedna udruga. Teško da ćete proći kroz bilo koje selo, a da barem iz jedne kuće netko nije bio član dobrovoljnog vatrogasnog društva. To ne postoji nigdje drugdje – zaključio je Kolar.

Zahvalivši svim pripadnicima DVD-a Bedekovčina na svemu što su učinili za hrvatsko vatrogastvo, Tucaković, glavni vatrogasni zapovjednik poručio im je kako su oni krema hrvatskog vatrogastva.

-Hrvatsko vatrogastvo danas je brend Republike Hrvatske. Usudim se nakloniti svakom vatrogastvu koji dobro radi svoj posao i ne razmišlja kada ode na intervenciju. Za izazove se moramo pripremati, vježbati i osposobljavati, a ovdje na području Krapinsko-zagorske županije cijela ekipa to jako dobro radi – rekao je Tucaković.

Svečanost povodom 110. obljetnice DVD-a Bedekovčina bila je prilika za dodjelu spomenica, medalja i plamenica istaknutim članovima.

tklopotan / www.sjever.hr
15.10.2022.

Input your search keywords and press Enter.