Now Reading:
TURIZAM U ZAGORJU PREMAŠIO REKORDNU 2019. GODINU Župan Kolar: Naša županija je najjača kontinentalna destinacija u Hrvatskoj!
Full Article 5 minutes read

TURIZAM U ZAGORJU PREMAŠIO REKORDNU 2019. GODINU Župan Kolar: Naša županija je najjača kontinentalna destinacija u Hrvatskoj!

Nakon dvije pandemijske godine, turizam u Hrvatskoj vraća se „na stare staze”, a dosad rekordna 2019. godina polako, ali sigurno, odlazi u povijest.

Fantastični, nikad bolji rezultati ostvareni su i na sjeveru Hrvatske, a značaj odličnih pokazatelja je tim veći jer je riječ o kontinentu. Upravo tu, daleko od mora i pijeska, najjača je kontinentalna destinacija – Zagorje, bajka na dlanu.

Istaknuo je to u ponedjeljak župan Željko Kolar, koje je ujedno predsjednik Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije, kazavši kako je u brojnim segmentima 2019. godina premašen.

-To je sjajan rezultat, ali i dokaz kvalitete ponude zagorskog turizma – rekao je Kolar.

Zahvalio je svim turističkim, ali i djelatnicima u kulturi, spomenuvši da su turističke zajednice općina i gradova organizirale sjajne manifestacije i evente.
-Kvaliteta i ponuda te raznolikost sadržaja doveli su do toga da su nam manifestacije posjećenije nego ikad dosad. S druge strane, još je jedan dodatan iskorak napravljen na kvaliteti usluge i to je, s novim brendiranjem u gotovo svim turističkim zajednicama, polučilo ovako sjajan rezultat – kazao je župan dodavši da očekuje da će se turizam nastaviti razvijati istim tempom.

-Malo nas je u nekim planovima poremetila korona, ali u promociji i brendiranju od sljedeće godine radimo iskorak. Zagorje – bajka na dlanu i dalje će ostati logo, kao naš trajni znak prepoznatljivosti, međutim bit će brojnih noviteta u promociji i brendiranju Krapinsko-zagorske županije- najavio je Kolar.

Sve što je župan govorio, brojkama je potkrijepila Sanja Škrinjar, voditeljica Ureda TZ KZŽ. Naglasila je, između ostalog, da je u kolovozu ove godine ostvareno je 16.739 dolazaka, što je 1 posto više nego u protekloj godini i 40.687 noćenja što je 8,01 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

-U usporedbi s rekordnom 2019. godinom, u dolascima smo 15,12 posto jači, a u noćenjima 18,6 posto. To su itekako dobri rezultati. Prije korone, struktura gostiju bila je 52 posto domaćih, 48 posto stranih gostiju, a polako se približavamo i toj situaciji. Tako smo kod dolazaka na 53 posto ostvarenih dolazaka domaćih gostiju i 47 posto ostvarenih dolazaka stranih gostiju. Situacija kod noćenja je 51 posto u korist domaćih gostiju – kazala je Škrinjar.

Dodala je da je zaključno s jučerašnjim danom ostvareno je 116.867 dolazaka, što je u odnosu na isto razdoblje lani 21,6 posto bolji rezultat, a u usporedbi s 2019. godinom 1,05 posto bolji. Kod stranih gostiju, indeks dolazaka iznosi 154,08, dakle 54 posto u odnosu na isto razdoblje 2021., a u odnosu na 2019. evidentirano je 93,92 posto ostvarenih dolazaka. Kod domaćih gostiju indeks je 102,41, odnosno 2,41 posto bolji u odnosu na 2021., a u odnosu na 2019. 8,35 posto.

-S jučerašnjim danom ostvarena su 247.844 noćenja. Ako to uspoređujemo s istim razdobljem u 2021. godini, tada smo na 29,37 posto više, a u usporedbi s 2019. smo 1,25 posto bolji. Kod stranih gostiju indeks noćenja iznosi 174,67, odnosno porast je 74,67 posto, a u odnosu na 2019. bolji smo za 3,44 posto. Kod domaćih gostiju bolji smo za 3,81 posto, a u usporedbi s 2019. smo na 99,25 posto – kazala je Škrinjar.

-Ako pogledamo naša top tržišta, uz domaće goste koji su nam i dalje najznačajniji, Slovenci su najbolji strani gosti. Ostvareno je 35.197 noćenja i to je porast od 1,33 posto u odnosu na 2019. godinu. Zatim slijede Poljaci sa 17.923 noćenja, što je porast od 9,12 posto u odnosu na rekordnu 2019. godinu. Gosti iz Češke u porastu su od 88 posto, a iz Nizozemske za 212,89 posto. Dalje slijede Austrija, Bosna i Hercegovina i Italija, a struktura top 10 tržišta koja smo imali prije korone se mijenja – rekla je voditeljica ureda županijske Turističke zajednice.

Značajan je podatak da je trenutno u Zagorju registrirano 126 kuća za odmor, od kojih 29 ima bazene, što je i među domaćim, kao i među stranim gostima posljednjih godina sve zanimljivije i traženije. Na kraju prošle godine u Zagorju su bila 3483 ležaja, a sad su 3703, što je porast od 6,3 posto u smještajnim kapacitetima.

Kad je riječ o strukturi domaćih gostiju po županijama, i dalje prednjači Grad Zagreb, zatim je Primorsko-goranska županija, Splitska-dalmatinska, Istarska, Osječko-baranjska.

-Najviše ostvarenih noćenja po područjima turističkih zajednica naravno da je tu TZ Biser Zagorja, Tuhelj, Klanjec i Veliko Trgovišće ostvareno s jučerašnjim danom 115.460 noćenja i to je porast u odnosu na 2021. od 31,4 posto. Na drugom mjestu su Stubičke Toplice s ostvarenih 39 287 noćenja uz porast od 45,43 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Slijedi Srce Zagorje, najveća naša TZ područja Pregrada, Krapinske, Sv. Križ Začretje, Zabok, Bedekovčina s ostvarenih 28.103 noćenja i porast 18,53 posto – kazala je Škrinjar naglasivši da su u globalu sva područja u porastu.

a.kučić/sjever.hr
22.08.2022.

Input your search keywords and press Enter.