Now Reading:
Danas je Međunarodni dan starijih osoba, ovako je to izgledalo u Varaždinu
Full Article 3 minutes read

Danas je Međunarodni dan starijih osoba, ovako je to izgledalo u Varaždinu

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba, koji se tradicionalno slavi 1. listopada, Savez udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije organizirao je prigodan program i mimohod umirovljenika i osoba starije životne dobi ulicama Varaždina.

– Ove godine smo se okupili u smanjenom broju jer pretprošle nas je godine bilo gotovo 400, a sad nas je oko 120, dok nam je prošle godine bilo uskraćeno ovo što danas imamo. Svi smo cijepljeni, mi smo disciplinirani jer znamo što znači imati covid – rekla je predsjednica Saveza Jadranka Bahlen.

Poručila je da je Dan starijih osoba dan kad moramo podsjetiti cijeli svijet da je to dan starijih osoba koje su stvarale ovaj svijet, koje su napravile ovo što danas imamo.

– Svaki bi dan trebao biti Dan starijih osoba, međutim nije tako. Imamo sreću što imamo vodstvo Varaždinske županije koje podržava rad umirovljenika, osobe treće životne dobi i brine o njima, a to je najvažnije. Ono što nam fali su veće mirovine, ali mi smo naučili živjeti s tim. Životno nam je veselje da možemo izaći i malo se podružiti.
– kazala je Bahlen.

Savez udruga umirovljenika Varaždinske županije broji oko 8.700 članova u 31 udruzi.

Ispred Županijske palače pozdravio ih je predsjednik Županijske skupštine Josip Križanić.

U našoj županiji žive 43 tisuće umirovljenika, više od četvrtine našeg stanovništva. Danas im posebno želimo poručiti da im zahvaljujemo od srca na doprinosu u stvaranju ove zemlje i da njih nema, ne bi bilo niti nas. Želimo im da u svojoj zlatnoj dobi budu što aktivniji i uključeni u sve sfere društvenog života. Svima nam mora biti cilj poboljšati životni standard, a Vlada je u proteklih pet godina najniže mirovine povećala za 23 posto, a prosječne za 18 posto, dok će usklađenjem mirovine rasti još 2,5 posto. Vlada mora učiniti sve da rast mirovina u sljedećem razdoblju bude još veći – rekao je Križanić.

– U Varaždinskoj županiji nastojimo pokrenuti što više investicija upravo zato što je Županija postala vlasnik Doma za starije osobe, bit će moguća nova ulaganja u Dom. U našoj županiji više od 2 tisuće ljudi koristi usluge domova za starije i nemoćne, a u sklopu Doma u Varaždinu djeluje i dnevni boravak i skrb o starijim osobama. Osim toga, Županija brine i o starijim osobama koje žive u svojim domovima, preko pomoći u kući koju koristi 160 starijih osoba, a Crveni križ Varaždinske županije nastavio je s drugom fazom projekta Zaželi vrijednog 2,8 milijuna kuna i koristi ga 186 korisnika, a zaposlena je 31 gerontodomaćica – dodao je predsjednik Županijske skupštine.

Ispred Gradske vijećnice pozdravili su ih gradonačelnik i zamjenik Neven Bosilj i Miroslav Marković.

– Čestitam svim umirovljenicima i svim ljudima koji žive zlatnu dob Dan starijih osoba. Ovo je jedna prekrasna slika, ovi ljudi su aktivni u svojim dobu gdje se druže kroz razne udruge umirovljenika i u Varaždinu imamo najbrojniju udrugu umirovljenika s kojom odlično surađujemo – naglasio je zamjenik Marković.

n.kalajdžija / www.sjever.hr
01.10.2021.

Input your search keywords and press Enter.