Now Reading:
Upoznajte Tatjanu Mikolaj – Ruskinju s međimurskom adresom i predsjednicu Udruge Kalinka
Full Article 5 minutes read

Upoznajte Tatjanu Mikolaj – Ruskinju s međimurskom adresom i predsjednicu Udruge Kalinka

Tatjana Mikolaj Ruskinja je s međimurskom adresom na kojoj živi već više od 20 godina. Inače je i predsjednica Udruge Kalinka, najvećeg društva ruske nacionalne manjine u Hrvatskoj, a u razgovoru za naš portal otkrila je kada se doselila u Međimurje i zašto je izabrala upravo Lijepu našu, nedostaje li joj dom, kako se prilagodila, ali i koja je najveća razlika između Hrvata i Rusa.

U Međimurje se, kako kaže, doselila 1997. godine i to zbog ljubavi. Prilagodba je trajala dosta dugo i trebalo joj je oko deset godina kako bi savladala jezik i dijalekt, ali i kako bi se prilagodila drugačijem mentalitetu. Pošto se doselila nakon što je završila fakultet, kaže kako nije bilo lako krenuti od nule i pronaći posao u struci.

-Prvo sam radila nešto sasvim treće, a sad već više od deset godina radim u struci. Predajem ruski jezik i kulturu za pripadnike ruske nacionalne manjine i za Hrvate – govori Tatjana Mikolaj.

Provjerili smo i kako je došlo do ideje za pokretanje Udruge Kalinka koja kao najveće društvo ruske nacionalne manjine djeluje od 2007. godine.

-Kad smo se adaptirali, bila sam nostalgična za svojim domom, a želja mi je bila i očuvati svoj jezik i kulturu. Druženja uz kavu i rođendane su jedno, ali druženje uz očuvanje svoje baštine, kulture, jezika i identiteta je nešto sasvim drugo. Takvo druženje dobiva bogati smisao i ciljeve i time nastaje neka institucija kamo svatko od pripadnika može pokucati na vrata. Tako je nastala udruga – govori nam ova simpatična Ruskinja s međimurskom adresom te dodaje kako su želeći izbjeći nacionalnu podjelu udrugu nazvali Udrugom ruskog govornog područja u Međimurju.

Naime, ideja je bila okupiti sve koji govore ruski jezik i koje zanima ruska kultura, uključujući i Hrvate. Udruga se bavi očuvanjem i promoviranjem ruske kulture i baštine, jezika, pjesme, stihova, a uz to, članovi se naravno i druže te jedni drugima pomažu.

-Tako se to rodilo i tako živi i dalje. Imamo i puno djece u Udruzi koja vole rusku kulturu, ruske pjesme, ruski jezik i kad to promatram vidim da kad mi ostarimo i kad nas ne bude, ipak će netko uzeti na sebe odgovornost da nastavi i proširi naše djelo – naglašava Tatjana.

Udruga Kalinka, koja trenutno broji 100 članova, u startu se okupila s ciljem druženja, a onda su članovi malo po malo počeli pjevati, priključili su se harmonikaši, tamburaši, gitaristi, počelo se plesati i tako je nastao ansambl Kalinka. Iz godine u godinu udruga je imala sve više članova i nastupe skoro svaki tjedan.

-Kako ja predajem ruski jezik i kulturu što uključuje učenje preko nekih stvaralačkih aktivnosti, nastala je i skupina Malinka. Počeli su pjevati i nekako je došlo do toga da su svi od malih do velikih bili uključeni u ovu grupu – govori predsjednica i dodaje kako je nedavno formirana i skupina Malinački koja okuplja djevojčice koje vole pjevati, a nastala je spontano.

Njihov prvi nastup održao se nedavno na otvorenju Ruskog kutka u Knjižnici Nikola Zrinski u Čakovcu, a predsjednica Mikolaj kaže kako su ih ljudi odmah primijetili zbog predivnih kostima.

U listopadu već tradicionalno obilježavaju Dan ruske kulture poznat kao Dan ruske kuhinje na međimurskom stolu na kojem Međimurcima i svim gostima prezentiraju svoju kuhinju i kulturu, a sudjeluju sve sekcije udruge. Uskoro planiraju izdati i kuharicu s receptima i fotografijama, a otkrila nam je i naziv – Recepti tete Lore. Ime je dobila po njihovoj članici koja je, kako kaže, izvrsna kuharica.

Udruga Kalinka, priznaje Tatjana, olakšava joj odvojenost doma koji joj najviše nedostaje zbog prijatelja i obitelji. Zbog razgovora na istom jeziku, istog mentaliteta, smijanja istim šalama i dijeljenja istih uspomena, udaljenost od doma puno je manja.

Između Hrvata odnosno Međimuraca i Rusa postoje naravno neke razlike. Iako su Rusi su za razliku od Međimuraca na prvu hladniji, a Međimurci ljubazniji, Tatjana je ipak izdvojila jednu bitnu razliku jer se većina njih doselila iz milijunskih gradova u manja mjesta.

-Ovdje svi sve poznaju, pozdravljaju jedan drugog na ulici i razgovaraju što mi je na početku bilo čudno, ali sad to cijenim i lijepo mi je – govori predsjednica Kalinke.

A koliko joj bogato iskustvo poznavanja dviju kultura pomaže u svakodnevnom životu?

Tatjana kaže kako te dvije kulture više ni ne razlikuje.

-Navikneš se, ne znaš više gdje je tvoj dom, gdje je ljepše, gdje je bolje, a na kraju nije bitno gdje si nego s kim si. Posložiš si svoj svijet bilo gdje. Kad poznaješ više jezika i više kultura, naravno da to pomaže jer si mudriji, fleksibilniji i otvoreniji te možeš prihvatiti različitosti – zaključuje Tatjana Mikolaj.

tklopotan / www.sjever.hr
04.07.2021.

Input your search keywords and press Enter.

Prijavite se za primanje prvih

regionalnih digitalnih novina

Uspješno ste se prijavili!

Došlo je do pogreške prilikom pokušaja slanja vašeg zahtjeva. Molim pokušajte ponovno.

Slanjem podataka suglasni ste s Uvjetima korištenja, specifičnim svrhama korištenja i vašim pravima.