Turistička zajednica područja Srce Zagorja dobitnica prestižne titule Europske zajednice sporta 2021. godine!

Turistička zajednica područja Srce Zagorja, koja obuhvaća gradove Zabok i Pregradu te općine Bedekovčinu, Krapinske Toplice i Sveti Križ Začretje osvojila je titulu Europske zajednice sporta 2021. godine.

Na konferenciji za medije koja je tim povodom održana u srijedu u Zaboku istaknuto je da je titula osvojena na osnovu trenutnog stanja i aktivnosti, a osim promocije i organiziranja zdravog načina života, neće biti mnogo dodatnih obveza zbog pandemije koronavirusa. Radilo se online, a sada je važna promocija, korištenje logotipa i uključivanje svih sportskih zajednica u ovaj projekt, kako bi se moglo ostvariti što više suradnji, istaknuto je na konferenciji.

Direktorica Turističke zajednice Karolina Hostić istaknula je da kandidatura za Europsku zajednicu sporta podrazumijeva minimalno 3 općine ili grada zajedno i minimalno 35 tisuća stanovnika.

– Nas 5 zajedno smo taj uvjet ispunili. Kandidatura je bila detaljna. Od svih ulaganja u sport, od iznosa koje općine i gradovi ulažu u sportske zajednice, u njihov rad, koje su investicije u sportsku infrastrukturu, koja su događanja, koje su lige, koji su natječaji otvoreni, sve smo to detaljno sa svim fotografijama, iznosima i dokumentima prezentirali, a kako komisija nije mogla doći, napravili smo jedan zgodan video u kojem smo prikazali naš turistički raj, naše Zagorje – poručila je Hostić.

Predsjednik TZP Srce Zagorja i gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek kazao je kako je ovo priznanje potvrda zajedničkih napora u pogledu razvoja sporta koje pokušavaju promovirati kroz Turističku zajednicu i prezentirati na nivou Hrvatske, ali i prema stranim gostima.

– Gradu Zaboku ovo osobito znači jer je potvrda da izrazito puno ulažemo i podržavamo sportske i druge aktivnosti koje bi trebale rezultirati boljom zdravstvenom slikom našeg stanovništva. U Zaboku je registrirano 1.760 aktivnih sportaša, a svega 260 ih je s područja drugih općina i gradova koji nisu domicilno iz Zagorja, a svi su ostali iz Krapinsko-zagorske županije te sudjeluju na regionalnim ili državnim sportskim natjecanjima – rekao je Hanžek te istaknuo niz ulaganja u sport na području grada poput biciklističke staze za čiju će izgradnju ovih dana krenuti natječaj.

Načelnik Bedekovčine Darko Ban rekao je da na području općine djeluju brojna i raznovrsna sportska društva koja su okupljena unutar sportske zajednice.

– Kako bi nagradili njihov trud i požrtvovnost, svake godine organiziramo svečanost proglašenja najboljih sportaša i sportašica. U skladu s velikom ulogom koju sport ima u našoj općini, izdvajamo značajna sredstva za razvoj sporta. U 2019. godini izdvojili smo nešto više od pola milijuna kuna, dok smo za 2020. godinu planirali 290 tisuća kuna za program sporta i rekreacije te 430 tisuća kuna za izgradnju sportsko-rekracijskih objekata na Bedekovčanskim jezerima – istaknuo je Ban.

Načelnik Općine Krapinske Toplice Ernest Svažić kazao je kako su 2017. godine pri osnivanju Turističke zajednice područja Srce Zagorja bili jedinstveni da to neće biti samo formalno udruživanje, već da žele biti ujedinjeni prilikom kandidatura i razvoja konkretnih projekata.

Dodao je da je jedan od prvih projekata zajedničke TZ bila nabavka elektrobicikala koji je uspješno proveden i dobro prihvaćen kao podrška turističkoj industriji Hrvatskog zagorja. Podržali su i županijski projekt, instalaciju odmorišta za bicikle na području čitavog Zagorja, još jedan projekt vezan uz turizam i sport.

– Kod vrednovanja naše kandidature, vjerujem da nije bio toliko naglasak na profesionalnom sportu, već na ovom rekreativnom kojeg njegujemo u našim općinama i gradovima – rekao je Svažić dodavši kako vjeruje da su plus bili i planovi za buduća ulaganja, a svi oni imaju određene projekte u ladicama.

– Sport je jedna lijepa poveznica svih nas i izuzetno mi je drago da su evaluatori to prepoznali – istaknuo je Svažić naglasivši kako će projekt doprinijeti i promociji u europskim okvirima.

Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj čestitao je svim dionicima na trudu.

– Uistinu jedna opsežna priprema rezultirala je jednim prestižnim statusom koji nam mora biti svima skupa podstrek da još više podupiremo sport, radimo na ulaganjima u sport, pripremamo projektne dokumentacije za ulaganja u sportsku infrastrukturu i da na taj način zapravo nagradimo entuzijazam ljudi koji rade u sportu. Bez tih ljudi entuzijasta, bez trenera, bez tajnika u društvima, predsjednika koji vode klubove, naravno, samih sportaša, ne bi bilo moguće imati ovo što imamo, a mogu reći da imamo uistinu puno toga – rekao je Vešligaj.

Načelnik Općine Sveti Križ Začretje, Marko Kos, nije mogao nazočiti svečanosti, a njegovo je pismo pročitao tajnik Sportske zajednice Općine Sveti Križ Začretje, Goran Roginić. U pismo se ističe da lokalno gospodarstvo ove Općine počiva na temeljima stabilnog obrtništva koje se nadovezuje na industrijsku proizvodnju poduzetnika koji svojim proizvodima postaju prepoznatljivi izvoznici.

– Pred nama su novi izazovi. U promidžbi Hrvatske kao turističke zemlje i zemlje sporta doista nedostaju sadržaji koje nudi Sveti Križ Začretje – izletnički turizam s vrijednim kulturno-povijesnim sadržajima vezanim uz zdrav život, rekreaciju i sport – ističe se u pismu načelnika Kosa.

m.furan/sjever.hr 29.07.2020.

Input your search keywords and press Enter.