U ZAGORJU PET NOVOOBOLJELIH Jedan pacijent u teškom stanju

U posljednja 24 sata na području Krapinsko-zagorske županije evidentirano je pet novih osoba koje su pozitivne na COVID 19, izvijestio je danas načelnik Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek.

Sada ukupno imamo 93 osobe na području naše županije. Od tih pet osoba dvije su iz Desinića, a po jedna iz Pregrade, Oroslavja i Zaboka. Do sada je uzeto 539 briseva i čekamo rezultate za 37 osoba, s time da je 17 od tih 37 osoba kod kuće u samoizolaciji. Imamo 36 osoba iz Pregrade, šest iz Oroslavja, sedam osoba Hum na Sutli, 16 iz Krapine, po četiri iz Jesenja i Petrovskog, šest osoba iz Zaboka, dvije Gornja Stubica, po jedna iz Bedekovčine i Đurmanca, pet iz Desinića i po jedna iz Krapinskih Toplica, Radoboja, Gornje Stubice, Stubičkih Toplica i Lobora – kazao je Ferek-Jambrek.

-Jučer smo većinu prostora u trijaži i izolaciji „počistili“, većina pacijenata je bila negativna. Tu je situacija bolja. Broj pacijenta na COVID odjelu je isti. Jučer poslijepodne se nepokretnom pacijentu, ’33. godište, stanje pogoršalo. Tijekom noći se stabiliziralo, ali je i dalje teško. Ostali pacijenti se dobro osjećaju i dobrog su općeg stanja. Predviđamo da ćemo tri ili četiri pacijenta iz prostora izolacije uskoro otpustiti na kućnu njegu – izvijestio je Tihomir Vančina, ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana.

Ivan Lipovac, voditelj Službe epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije pak je istaknuo da je od jučer novih 39 kontakata novozaraženih osoba:
-Dakle ukupno imamo 696 ljudi u samoizolaciji koja traje 14 dana, osim ako se kod njih pojave simptomi, onda idu na testiranje. Nismo dobili nalaze jučer pobrisanih osoba koje su u Stubičkim Toplicama kao pacijenti, a očekujemo da ćemo danas dobiti rezultate.

Župan Željko Kolar pak je naglasio da su svi zadovoljni činjenicom da se ozbiljno smanjuje postotak zaraženih u odnosu na broj testiranih.
-U jednom trenutku, kada nam je epidemija bila na najvišoj razini u Pregradi, broj oboljelih od koronavirusa u odnosu na broj testiranih nam je bio veći od 25 posto, a prosjek Hrvatske je bio između 10,5 i 11,5 posto, ovisno o danu. Mi smo s današnjim danom u odnosu na broj testiranih i broj zaraženih na 17 posto, znači čak za 8 posto smo pali, što je odlična vijest za sve stanovnike naše županije. I ove procjene koje sada epidemiološka služba radi u odnosu na one koji su bili prvi kontakt su ohrabrujuće i mi ćemo polagano, ali sigurno doći na onaj postotak koji je na području čitave Republike Hrvatske.

Župan Kolar na današnjoj je presici komentirao i odluku Nacioonalnog stožera o liberalizaciji kretanja te o tome kakvu epidemiološku situaciju možemo očekivati nakon Uskrsa.
 -Nacionalni stožer je donio odluku da se u ova tri dana pred blagdan dućani rade od 7 do 20 upravo da bi se smanjile gužve u dućanima. Naravno da će biti veća gužva nego što je bilo u ostale dane. Mislim da to nije povezano s liberalizacijom kretanja. Kad uzmemo u obzir da je u čitavoj Hrvatskoj izdano preko 600 tisuća propusnica, onda sigurno liberalizacija prolaska ljudi na ovim našim malim područjima neće pridonijeti stvaranju nekih posebnih velikih gužvi u našim centrima na području Krapinsko-zagorske županije. Ako usporedite da mi imamo općine koje imaju od tisuću do dvije tisuće stanovnika i da je njima ograničeno kretanje na tom području i da imate Grad Zagreb gdje od Zaprešića do Sesveta preko 800 tisuća ljudi može normalno cirkulirati. Osobno smatram da ta mjera neće na nikakav način pridonijeti širenju virusa. Jučer sam, kao i svi drugi ljudi, bio u dućanu, ljudi su se strogo pridržavali uputa i nije bilo grupiranja, niti velikih gužvi. Ono što je bitno i zato smo i danas pozvali, a pozivat ćemo i sljedeće dane: pridržavati se strogo uputa stožera, ne se grupirati i samo o nama i našem ponašanju ovisit će rezultat ukupne borbe protiv koronavirusa – zaključio je Kolar te još jednom zahvalio svim zdravstvenim djelatnicama i djelatnicima na području cijele RH, a posebno onima na području Krapisnko-zagorske županije:


-Oni već šest tjedana rade izuzetno težak posao, ali rade ga izvrsno i taj njihov entuzijazam, profesionalnost i empatija su nevjerojatni. Zahvaljujem i djelatnicima društava Crvenog križa na području županije, pripadnicima MUP-a, Vatrogasne zajednice, blagajnicama, trgovcima i svima koji cijelo ovo vrijeme odlaze na svoj posao i rade u otežanim uvjetima.

sk i ak/sjever.hr

10.04.2020.

Input your search keywords and press Enter.