Now Reading:
Glavak: Dobili smo 14 milijardi kuna više nego smo uplatili u proračun Europske unije
Full Article 4 minutes read

Glavak: Dobili smo 14 milijardi kuna više nego smo uplatili u proračun Europske unije

sunčana glavak

Kampanja je bila duga, poruke su poslane, kandidati HDZ-a odradili su veliki posao i obišli svih 20 županija i Grad Zagreb, a kandidatkinja Sunčana Glavak mišljenja je da nakon pet godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji ljudi dobro razumiju što se događa i zašto je Europska unija važna.

„Put kojim se treba ići počinje od onih najnižih općinskih razina, gradskih i županijskih, državne razine i Europske unije. Kad povučemo tu paralelu, tada naši građani mogu biti zadovoljni onime što Hrvatska dobiva od punopravnog članstva u Europskoj uniji. Gledajući od 90-ih, Hrvatskoj nitko nikada ništa nije dao – u Domovinskom ratu prvo smo sami obranili zemlju, potom gradili porušenu zemlju i tek ulaskom u punopravno članstvo Europske unije Hrvatska je dobila više nego što je uplatila, odnosno 14,4 milijarde kuna”, istaknula je Glavak u ponedjeljak u Varždinu.

sunčana glavak

Dodala je da je gledajući na mikrorazini, odnosno lokalnoj razini Varaždinske županije, ugovoreno više od 200 projekata bespovratnih sredstava u vrijednosti nešto većoj od 1,4 milijarde kuna.
„Najveći je projekt vrijedan 490 milijuna kuna i to je Aglomeracija Varaždin. Iz fondova EU-a trenutno prima potporu 159 poduzeća, a u njima je gotovo 600 novozaposlenih ljudi. To su sve dodane vrijednosti. Kada govorimo o obrazovanju, koje je jednako tako stavljeno u fokus u našem programu, gotovo 510 učenika prima stipendije za tzv. obrtnička zanimanja, odnosno zanimanja potrebna našem gospodarstvu. To je mjesečno 750 kuna, a od rujna će to, prema riječima resornog ministra, biti 1.500 kuna po djetetu i mislim da će i to stimulirati naše učenike da se školuju za deficitarna zanimanja“, kazala je Glavak.

Dodane vrijednosti od Europske unije razumiju i poljoprivrednici, naši OPG-ovci, gospodarstvenici, obrazovne institucije, studentski domovi, smatra Glavak.

„Ono što je važno za Varaždin kao grad kulture, a što smo vidjeli diljem Hrvatske, jest da imamo sjajan potencijal u kulturi koji moramo staviti u gospodarsku funkciju. I tu će biti nova radna mjesta i bit će to dodana vrijednost kulture koju su nekad smatrali troškom. Milanovićeva Vlada vrlo je loše ispregovarala tu financijsku omotnicu, a obično je riječ o dvorcima, zaštićenim kompleksima koji iziskuju strašno puno financijskih sredstava. Ono što nam predstoji u novim pregovorima za novi financijski okvir, pa i ovog saziva EU parlamenta, dakle zastupnika koji će tu participirati od srpnja, moramo se izboriti i za tu veću omotnicu”, kazala je Sunčana Glavak i zaključila:

„Puno je posla pred nama, a ono što je zajednička poruka svim građanima Republike Hrvatske jest da je bitno prepoznati one koji imaju program, koji su jasno definirali naše stavove, koji od 90-ih godina na ovamo štite nacionalne interese, znaju što je u interesu Republike Hrvatske. Europski fondovi su promijenili vizure naših gradova, naših županija, ali to još nije dovoljno – moraju promijeniti i onu sliku koja, nazovimo je tako, nije ravnopravna, da naši ljudi imaju veće plaće i jednake mogućnosti, kao što to imaju stanovnici starijih zemalja članica Europske unije”.

a.kučić/sjever.hr 21.05.2019.

Input your search keywords and press Enter.